Kratěna.cz
Vodní prvky
Prameniště
Obvykle jej tvoří skupina kamenů, ze kterých vyvěrá pramen vody. Ten zpravidla ústí do vodní nádrže. Koryto, kterým pramen teče do jezera, může být různým způsobem pojednáno – od přírodních koryt vyskládaných z kamenů a oblázků až po opracovaná dřevěná či kovová koryta. Prameniště by mělo mít dobrý vizuální kontakt s terasou nebo místem, kde se často zdržujeme. Nejedná se pouze o pohledovou záležitost, zvuk bublání vody harmonicky dotváří atmosféru zahrady.
Kaskáda
Pro tvorbu kaskády je nutný větší sklon terénu a důslednější zahloubení koryta potoka, abychom vytvořili jednotlivé stupně kaskády. Je možno vytvořit schodovitou kaskádu nebo kaskádu s tůňkami mezi jednotlivými stupni.
Vodopád
Je velmi výrazným prvkem a vyžaduje citlivý přístup, aby nepůsobil v zahradě násilně. K vodopádu se přikloníme spíše v zahradě založené na svažitém terénu, protože vybudování mohutného vodopádu na rovině působí v konečném důsledku velmi nepřirozeně a budí dojem, že voda teče odnikud nikam. Je třeba dbát také na stránku poslechovou, aby hluk padající vody nenarušoval odpočinek.
Mokřad
Jedná se o nenáročný vodní prvek, který ocení hlavně milovníci rostlin, zakládáme jej totiž za účelem pěstování bahenních rostlin. Rozlišujeme 2 typy mokřadu: kyselý a neutrální až zásaditý. Většina rostlin je k půdní reakci poměrně tolerantní, ovšem rostliny z kyselých rašelin a slatin mají vyhraněné nároky na prostředí. Umístění mokřadu je naprosto libovolné, záleží pouze na tom, chceme-li pěstovat rostliny stinné či rostoucí na plném slunci. Mokřad může být vybudován samostatně nebo jako okrajová část větších vodních nádrží.